Enrolled Students

2016-2017

 

M.​​A​rch. I

M.Arch. II

M​.​E.D.

Ph.D.

M.Arch. I

 

Th​ird​​ ​Year

Class of 2017, 56

  • Caroline L Acheatel (B.A. Univ. Pennsylvania 2012), Poway, Calif.
  • Ava Amirahmadi (B.A. Columbia Univ. 2013), Kansas City, Mo.
  • Elaina Diane Berkowitz (B.Des. Univ. Florida 2012), Seminole, Fla.
  • John Lucas Zechariah Boyd (B.A.S. Carleton Univ. [Ontario] 2013), Toronto, Canada
  • Graham Stuart Brindle (B.A.S. Univ. Waterloo of 2011), Toronto, Canada
  • Francesca Lena Carney (B.F.A. Savannah College of Art & Design 2014), Bryn Mawr, Penn.
  • Henry Wilson Carroll (B.S. Georgia Inst. of Technology 2010), Lakeside, Mont.
  • Hsi ning Chang (B.F.A. Parsons School of Design 2012), Fremont, Calif.
  • Ling Jun Chen (A.B. Princeton Univ. 2012), Huntsville, Canada (joint-degree program, M.B.A., School of Management)
  • Sungwoo Matthew Choi (B.A. Washington Univ. [Missouri] 2012), Gwangju, Republic of Korea
  • Dakota Anderson Cooley (B.F.A. Univ. Texas [Austin] 2012), Houston, Tex.
  • Robert Johannes Cornelissen (B.A.S. Univ. Auckland 2014), Auckland, New Zealand
  • Ethan Fischer (B.A. Vassar College 2011), Brooklyn, N.Y.
  • Casey M Furman (B.Des. Univ. Florida 2014), Oviedo, Fla.
  • Rachel McKenzie Gamble (B.A. Clemson Univ. 2014), Elgin, S.C.
  • Cathryn Alexandra Garcia-Menocal (B.F.A. Washington Univ. [St. Louis] 2012), Miami, Fla.
  • Daniel Marcus Glick-Unterman (B.S. Univ. Michigan [Ann Arbor] 2014), Evanston, Ill.
  • Chad Andrew Greenlee (B.S. Ohio State Univ. [Columbus] 2014), Uniontown, Ohio
  • Jacqueline Elizabeth Hall (B.A. New York Univ. 2012), Topsfield, Mass. (joint degree program, M.E.M., School of Forestry & Environmental Studies)
  • Claudia Garrett Hardee (B.A. Univ. Texas [Austin] 2013), Beatrice, Ala.
  • Wesley Michael Hiatt (B.S. Ohio State Univ. [Columbus] 2013), Pickerington, Ohio
  • Robert M Hon (B.F.A. Savannah College of Art & Design 2014), Columbia, Mo.
  • Anne Lawren Householder (B.A.S. Univ. Illinois [Urbana-Champaign] 2013), Park Ridge, Ill.
  • Heung-Sum Cecilia Hui (B.A. Univ. Toronto 2011), Toronto, Canada
  • Samuel Redell King (B.A. Washington Univ. [St. Louis] 2012), Saint Louis, Mo.
  • Alexander Oleg Kruhly (B.A. Univ. Pennsylvania 2013), Radnor, Penn.
  • Haiman Leung (B.S. Univ. College London 2010), Hong Kong, Hong Kong
  • Paul Jacob Lorenz (B.S. Univ. Wisconsin [Milwaukee] 2006), Madison, Wisc.
  • Michael Loya (B.A. Columbia Univ. 2012), New York, N.Y. (joint-degree program, M.B.A., School of Management)
  • Daniel S Marty (B.S. Univ. Michigan [Ann Arbor] 2013), Cincinnati, Ohio
  • Stephen A McNamara (B.S. Ohio State Univ. [Columbus] 2014), Brewster, N.Y.
  • Tess Kathleen McNamara (B.A. Princeton Univ. 2012), New York, N.Y. (joint degree program, M.E.M., School of Forestry & Environmental Studies)
  • Laura E Meade (B.S. Ohio State Univ. [Columbus] 2012), Pickerington, Ohio
  • Maxwell T Mensching (B.A. Hobart & William Smith Colleges 2011), New Canaan, Conn
  • Elizabeth G Nadai (B.A. Yale Univ. 2010), Essex, Mass.
  • Anna Alexandrovna Nasonova (B.A. Yale Univ. 2013), Voronezh, Russia
  • Cecily Maria Ng (B.A. Univ. California [Berkeley] 2012), San Francisco, Calif.
  • Hannah L Novack (B.A. Barnard College 2013), Saint Louis, Mo.
  • Brittany Paige Olivari (B.S. Univ. Virginia 2012), Castine, Me.
  • Andrew Bryan Padron (B.Des. Univ. Florida 2012), Loxahatchee, Fla.
  • Xiaoyi Pu (B.S. McGill Univ. 2012), Beijing, China
  • Feng Qian (B.E. Southeast Univ. [Nanjing] 2013), Nanjing, China
  • Paul Lloyd Rasmussen (B.S. Brigham Young Univ. 2013), San Jose, Calif.
  • Nasim Rowshanabadi (B.Arch. Bahai Institute for Higher Ed. 2011), Hamden, Conn.
  • Benjamin Frank Rubenstein (B.S. Univ. Illinois [Champaign/Urbana] 2013), Glencoe, Ill.
  • James Schwartz (B.F.A. New York Univ. 2012), Old Westbury, N.Y.
  • Madison Sembler (B.F.A. Washington Univ. [St. Louis] 2012), Pinellas Park, Fla.
  • Ilana R Simhon (B.S. SUNY [Buffalo] 2014), Plainview, N.Y.
  • Alexander Stagge (B.S. Ohio State Univ. [Columbus] 2014), Cincinnati, Ohio
  • Katherine Rose Stege (B.E.D. Univ. Colorado [Boulder] 2012), Leadville, Colo. (joint degree program, M.E.M., School of Forestry & Environmental Studies)
  • Georgia Mohr Todd (B.A. Colgate Univ. 2010), Charlottesville, Va.
  • Margaret Jau-ming Tsang (B.A. Yale Univ. 2011), Bethesda, Md.
  • Shuo Wang (B.A.S. Univ. Waterloo 2013), Kitchener, Canada (joint-degree program, M.B.A., School of Management)
  • Xiao Wu (B.S. Univ. Virginia 2012), Hangzhou, China (joint-degree program, M.B.A., School of Management)
  • Robert J Yoos (B.S. SUNY [Buffalo] 2014), Kings Park, N.Y.
  • Matthew Glen Zuckerman (B.A. Yale Univ. 2011), Mamaroneck, N.Y.

M.Arch. I

 

Se​cond​ Year

Class of 2018, 59

  • Azza Alaa Eldin Moha Abou Alam (B.I.Arch. American Univ. Of Sharjah 2013), Sharjah, United Arab Emirates
  • Melinda Marlén Agron (B.A. Dartmouth College 2014), Miami, Fla.
  • Caitlin Elizabeth Baiada (M.A. Cornell Univ. 2012), Moorestown, N.J.
  • Abena Akyiaa Konadu Bonna (B.A. Wellesley College 2013), Burlington, N.J.
  • Dimitri Brand (B.F.A. Maryland Institute College Art 2011), Brooksville, Me.
  • Andrew Wayne Busmire (B.E.D. Texas A&M Univ. [College Sta] 2014), Houston, Tex.
  • Denisa Ana-Maria Buzatu (B.E. Princeton Univ. 2015), Slatina, Romania
  • Guillermo Ignacio Castello Oliva (B.S. Mcgill Univ. 2014), Premia De Dalt, Barcelona, Spain
  • James Douglas Coleman (B.S. Univ. At Buffalo (Suny) 2010)
  • Timon D Covelli (B.A. Univ. Calif Berkeley 2012), Caneadea, N.Y.
  • Ian Cameron Donaldson (B.S. Univ. Michigan [Ann Arbor] 2014), Whitmore Lake, Mich.
  • Patrick Thomas Doty (B.A. Carleton College 2012), White Bear Lake, Minn.
  • Daniel Xu Fetcho (B.A. Univ. Calif Berkeley 2013), Los Angeles, Calif.
  • Valeria Flores Vargas (B.F.A. Savannah C Art Desgn 2015), Escazu, Costa Rica
  • Spencer Joseph Fried (B.A. Claremont Mckenna College 2015), West Hills, Calif.
  • Christian Ireland Golden (B.S. Ohio State Univ. Columbus 2014), Bellefontaine, Ohio
  • Claire Louise Haugh (B.Arch. Univ. College London 2014), London, United Kingdom
  • Zachary Kyle Hoffmann (B.E.D. Texas A&M Univ. [College Sta] 2014), Spicewood, Tex.
  • John Cameron Holden (B.A. Yale Univ. 2012), Dallas, Tex.
  • Yue Hou (B.A., B.S. Univ. Toronto 2013), Shijiazhuang, China
  • Kevin Ting-yu Huang (B.A. Univ. of Hong Kong 2013), Shanghai, China
  • Hunter T Hughes (B.A. Denison Univ. 2014), Grosse Pointe, Mich.
  • Alexis Hyman (B.Des. Univ. Florida 2015), Palm Bch Gdns, Fla.
  • Amanda Lara Iglesias (B.A. Wheaton College 2014), Mclean, Va.
  • Matthew Charles Kabala (B.A. Univ. California [Davis] 2014), San Mateo, Calif. (on leave, 2016-2017)
  • Alexandra Mikaela Maria Karlsson-Napp (B.S. Royal Institute of Technology 2012), El Paso, Tex.
  • Hye Ree Kwak (B.A. Univ. Of Hong Kong 2013), Seoul, South Korea
  • Justin Kitsing Lai (B.A.S. Univ. Of Waterloo 2015), Winnipeg, Canada
  • David Alston Langdon (B.A. Yale Univ. 2013), Indianapolis, Ind.
  • Aaryoun Lee (B.F.A. Rhode Island School of Design 2012), Tenafly, N.J.
  • Dylan Seoyoon Lee (B.A. Univ. Southern California 2014), Los Angeles, Calif.
  • Xiaomeng Li (B.A. Washington Univ. 2013), Shijiazhuang, China
  • Yifei Li (B.A. Hobart/William Smith College 2015), Beijing, China
  • Jacob Meyer Lipson (B.A.S Univ. Of Waterloo 2015), Toronto, Canada
  • Ziyue Liu (B.A.S Univ. of New South Wales 2011), Nanjing, China
  • Tara Suzanne Marchelewicz (B.A. Univ. Toronto 2014), Mississauga, Canada
  • Margaret Marsh (B.A. Princeton Univ. 2013), Quogue, N.Y.
  • Larkin Patrick Daniel McCann (B.A. Harvard Univ. 2015), Tulsa, Okla.
  • Stephanie Medel (B.A. Barnard College 2013), Searcy, Ark.
  • Adam Thomas Meis (B.Des. Univ. Colorado [Boulder] 2015), Boulder, Colo.
  • Jonathan Charles Arthur Molloy (B.A. Swarthmore College 2014), Nyack, N.Y.
  • Rashidbek Muydinov (B.B.A. Tashkent State Tech Univ. 2007), New Haven, Conn. (joint degree program, M.E.M., School of Forestry & Environmental Studies)
  • Ronald V Ostezan (B.S. Univ. Michigan [Ann Arbor] 2015), Clarkston, Mich.
  • Laura Yue Quan (B.E. Cooper Union 2015), Edison, N.J.
  • Francesca Xaviera Rivas (B.S. Ohio State Univ. Columbus 2014), Longwood, Fla.
  • Meghan Stratton Royster (B.S. Univ. Michigan [Ann Arbor] 2014), Williamston, Mich.
  • Danielle Schwartz (B.A. Univ. of Pennsylvania 2014), Old Westbury, N.Y.
  • Michael Misha Semenov (B.A. Princeton Univ. 2015), San Francisco, CA (joint-degree program, M.E.M., School of Forestry and Environmental Studies)
  • Matthew Dean Shaffer (B.A. Univ. Pittsburgh [Pittsburgh] 2008), Lewisburg, Penn.
  • Gentley Noelle Smith (B.S. Ohio State Univ. Columbus 2014), West Windsor, N.J.
  • Robert Charles Smith Waters (B.S. Ohio State Univ. Columbus 2014), Canton, Ohio
  • Jeongyoon I Song (B.A. Princeton Univ. 2014), Chuncheon, South Korea
  • Phineas Urban Taylor-Webb (B.A./B.S. Carnegie Mellon Univ. 2015), Los Angeles, Calif.
  • Pierre Thach (B.S. McGill Univ. 2013), Montreal, Canada
  • Alexandra M. Thompson (B.A. Yale Univ. 2011), Guilford, Conn.
  • Julie Turgeon (B.A. Univ. Calif Berkeley 2014), Hinsdale, Ill.
  • Dylan K Weiser (B.Des. Texas A & M Univ. [College Sta] 2013), Los Angeles, Calif.
  • Samuels Franklin Zeif (B.A. Brown Univ. 2014), Brooklyn, N.Y.
  • Alison M Zuccaro (B.Des. Univ. Florida 2015), Hollywood, Fla.

M.Arch. I

 

Fi​r​st Year

Class of 2019, 53

  • Olisa Ugo Agulue (B.F.A. Savannah College of Art & Desgn 2015), Jonesboro, Ga.
  • Diego Arango (B.A. Columbia Univ. 2012), Weston, Fla.
  • Gwyneth Amanda Bacon-Shone (B.A. Barnard College 2013), Hong Kong, Hong Kong
  • Lani Mei Barry (B.A. Univ. Colorado Denver 2012), Aurora, Colo.
  • Antonino B Boornazian (B.A. Connecticut College 2015), Brooklyn, N.Y.
  • David Hunter Bransfield (B.F.A. New York Univ. 2015), Franklin Sq, N.Y.
  • Samuel David Bruce (B.A. Bowdoin College 2013), Hanover, N.H.
  • Davis Samuel Butner (B.A. Univ. Pennsylvania 2014), Atlanta, Ga.
  • Brian Jeffrey Cash (B.A. Miami Univ. 2013), Rensselaer, N.Y.
  • Haylie Hoi Ki Chan (B.A.S. Univ. Waterloo 2015), Richmond Hill, Canada
  • Shiyan Chen (B.A. Amherst College 2016), Shanghai, China
  • Yipeng Cui (B.A. Mount Holyoke College 2016), Zhengzhou, China
  • Alejandro Duran (B.A. Univ. Calif San Diego 2015), Chula Vista, Calif.
  • Kate Nicole Fisher (B.Des. Univ. Florida 2016), Merritt Is, Fla.
  • Zelig Siu Lum Fok (B.F.A. Savannah College of Art & Desgn 2016), Vancouver, Canada
  • Pik-Tone Fung (B.A. Wesleyan Univ. 2014), Vancouver,  Canada
  • Kerry Danaher Garikes (B.S. Univ. Virginia 2012), Alexandria, Va. 
  • Orli Hakanoglu (B.A. Wellesley College 2016), New York, N.Y.
  • Ryan Thomas Hughes (B.S. Univ. At Buffalo (Suny) 2015), Lake Grove, N.Y.
  • Hyelin  Kim (B.F.A. Rhode Island School Of Design 2015), Gyeonggi-do, Korea, South
  • Hsin-Ju Lai (B.A./B.S. Mcgill Univ. 2013), Delta, Canada
  • Kassandra Maria Leiva (B.A. Princeton Univ. 2015), New Haven, Conn.
  • Menglan Li (B.A.S. Univ. Of New South Wales 2015), Palmerston, Australia
  • Jeffrey Zhenhua Liu (B.A. Princeton Univ. 2016), Tiburon, Calif.
  • Chung Him Marti Man (B.A. Vassar College 2016), Hong Kong, Hong Kong
  • Nicholas Alexander Miller (B.A. New York Univ. 2013), Cranston, R.I.
  • Samantha Lussiana Monge Kaser (B.A. Yale Univ. 2014), San Francisco, Calif.
  • Kolawole Anita Ofoman (B.A. New York Univ. 2016), Ikeja, Lagos State, Nigeria
  • Benjamin D Olsen (B.A. St Olaf College 2013), Grand Rapids, Minn.
  • Sze Kiat Iven Peh (B.A. Nus/Ntu 2016), Singapore, Singapore
  • Anna Jordan Bodeen Rothschild (B.A. Swarthmore College 2013), River Edge, N.J.
  • Melissa A Russell (B.A. New York Univ. 2013), Brownsboro, Ala.
  • Evan Daniel Sale (B.S. Univ. Cincinnati 2016), Chatham, Ill.
  • Miguel  Sanchez-Enkerlin (B.A.S. Univ. Waterloo 2014), Toronto, Ontario 
  • Jacob S Schaffert (B.S. Stanford Univ. 2013), Phoenix, Ariz.
  • Abigail Li Smith (B.S. Georgia Institute Technology 2016), Lilburn, Ga.
  • Charles Augustus Pearso Steyer (B.S. Yale Univ. 2013), San Francisco, Calif.
  • Luke Claude Studebaker (B.A. Yale Univ. 2011), New Haven, Conn.
  • Colin Hollingworth Sutherland (B.A. Yale Univ. 2013), New Haven, Conn.
  • Modupeola Ibipo Thomas (B.A. Baylor Univ. 2014), Lekki, Nigeria
  • Christopher Dylan Tritt (B.A./B.S. Univ. Washington 2013), Cambridge, Mass.
  • Wei-Shih Tsai (B.A.S. Univ. Hong Kong 2014), Shanghai, China
  • Alexander Jacob Velaise (B.A. Dartmouth College 2015), Los Angeles, Calif.
  • Matthew Leo Wagstaffe (B.A. Yale Univ. 2010), Burlingame, Calif.
  • Li Wei Wang (B.A.S. Univ. Waterloo 2015), Burnaby, Canada
  • Melissa Kendall Weigel (B.A. Yale Univ. 2013), Brooklyn, N.Y.
  • Daniel Niles Whitcombe (B.A. Yale Univ. 2012), Brooklyn, N.Y.
  • Rui  Wu (B.A. Univ. Toronto 2013), Mississauga, Canada
  • Zhe Yi (B.A. Boston Univ. 2014), Wuhan, China
  • Xiaoyue Yin (B.A. Yale Univ. 2015), Wuhan, China
  • Mirii (Millie) Yoshida (B.A./B.S. Univ. Texas Austin 2016), Tokyo, Japan.
  • Winston Gee Kon Yuen (B.H.S. Univ. Calgary 2016), Calgary, Canada
  • Ethan Norris Zisson (B.A./B.S. Brown Univ. 2013), West Palm Beach, Fla.

M.Arch. II

 

Second Y​ear

Class of 2017, 17

  • Heather Jean Bizon (B.Arch. Cornell University 2008), Chicago, Ill.
  • Matthew James Bohne (B.Arch. Rhode Island School Design 2015), Pasadena, Calif.
  • Gina Christine Cannistra (B.Arch. Univ. Of Notre Dame 2013), Elk Grove Village, Ill.
  • Pauline Jeanne Caubel (B.Arch. Pratt Institute 2015), Easton, Penn.
  • Andreas Salomé De Camps German (B.Arch. Pontificia U Cat Madre Maestra 2013), Santo Domingo, Dominican Republic
  • Jamie Ann Edindjiklian (B.Arch. Cuny The City College of NY 2013), Long Beach, N.Y.
  • Jennifer Catherine Fontenot (B.Arch. Pratt Institute 2013), Brooklyn, N.Y.
  • Richard Christopher Green (B.A. Univ. of Cambridge 2012), Jarrow, United Kingdom
  • Chris K Hyun (B.Arch. Univ. Southern California 2011), La Mirada, Calif.
  • Ha Min Joo (B.Arch. Univ. Of Notre Dame 2014), Seoul, South Korea
  • Patrick Dillon Kondziola (B.Arch. Florida Atlantic Univ. 2011), Vero Beach, Fla.
  • Jeremy Caldwell Leonard (B.Arch. North Car State Univ. Raleigh 2013), Raleigh, N.C.
  • Aymar Marino Maza (B.Arch. Cornell Univ. 2015), Potomac, Md.
  • Ali Naghdali (B.Arch. Rice Univ. 2010), Sugar Land, Tex.
  • Yazma Rajbhandary (B.Arch. Cornell Univ. 2012), Kathmandu, Nepal
  • Gordon Daniel Schissler (B.Arch. Univ. North Carolina Charlotte 2013), Swannanoa, N.C.
  • Shreya Hasmukh Shah (B.Arch. Syracuse Univ. 2012), Tarrytown, N.Y.

M.Arch II

 

First Y​ear​

Class of 2018, 17

  • Filipp Blyakher (B.Arch. Cuny The City College Ny 2014), Brooklyn, N.Y.
  • Heewon Choi (B.Arch. Pratt Institute 2015), Seoul, Korea, South
  • Karen Guerzon Delgado (B.Arch. Univ. Of Notre Dame 2014), Subic, Philippines.
  • Jolanda Devalle (B.A. Univ. Cambridge 2014), Milan, Italy
  • Jeremy P Jacinth (B.Arch. Cooper Union 2013), San Francisco, Calif.
  • Sunwoo Kim (B.Arch. Univ. Seoul 2011), Seoul, Korea, South
  • Shannon Elizabeth McGoldrick (B.Arch. Univ. Notre Dame 2013), Stamford, Conn.
  • Jiajian Min (M.Arch. Tsinghua Univ. 2015), Beijing, China (on leave, Fall 2016)
  • Ajin Ryu (B.Arch. Rhode Island School Design 2014), Busan, Korea, South
  • Nadeen Safa (B.Arch. Lebanese American Univ-Byblos 2015), Beirut, Lebanon
  • Radhika Singh (B.Arch. Sushant School Of Art & Arch. 2014), Gurgaon, India
  • Aslan Taheri (M.Arch. Isfahan Univ. Technology 2015), Tehran, Iran
  • Xiao Tan (B.Arch. Tianjin Univ. 2015), Beijing, China
  • Christine T Tran (B.Arch. Univ Houston Main Campus* 2014), Calgary AB, Canada
  • Istvan van Vianen (B.S. Illinois Institute Tech 2016), Rijswijk, Netherlands
  • Liyang Wang (B.Arch. Tianjin Univ. 2016), Zhengzhou, China
  • Minquan Wang (M.Arch. Tsinghua Univ. 2016), Beijing, China

M.E.D.​

 

Second Year​

Class of 2017, 2

  • Daphne Manuela Agosin Orellana (B.Arch. Pontificia U Catolica de Chile 2012), Santiago, Chile
  • Gregory Elias Cartelli (B.A. Bard College 2012), Milford, N.J.

M.E.D.​

First Year

Class of 2017, 2

  • Jia Weng (M.U.D. Univ. Michigan Ann Arbor* 2013), Beijing, China
  • Shuyi Yin (M.S. Univ. Pennsylvania 2015), Liaoning, China

Ph. D.

 

Sixth Year

  • Anna Bokov (M.Arch. Harvard Univ. 2004), Calverton, N.Y.
  • Surry Schlabs (M.Arch. Yale Univ. 2003), New Haven, Conn.

Fifth Year

Fourth Year

  • Theodossios Issaias (M.Arch. Massachusetts Inst. of Techno
  • logy 2011), Athens, Greece
  • Skender Luarasi (M.Arch. Massachusetts Inst. of Technology 2005), Somerville, Mass.

Third Year

  • Eugene Han (M.Arch. Art Center of College of Design 2005), London, England

Second Year

First Year

  • Zachariah Michielli (M.Arch. Southern Calif. Institute Architecture 2014) Washington, D.C.
  • Summer Sutton (M. Arch, Mass. Institute Technology 2012), Lubbock, Texas