Awards

Award

Professor King-lui Wu Teaching Award (2006) Awarded each year to a faculty member who combines architectural practice with outstanding teaching. Recipients are selected by the vote of graduating students.

The following faculty members have received the award:

  • Thomas H. Beeby, 2007
  • Keith Krumwiede, 2008
  • Alexander Purves, 2009
  • Eeva-Liisa Pelkonen, 2010
  • Sunil Bald, 2011
  • Deborah Berke, 2012
  • Peter de Bretteville, 2013
  • Emmanuel Petit, 2014
  • Adam Hopfner, 2015
  • George Knight, 2015
  • Trattie Davies, 2016
  • Kyle Dugdale, 2016
  • Emily Abruzzo, 2017

Fellowships

The date each award was established is shown in parentheses.

William Wirt Winchester Fund (1895)
Established by Mrs. Jane Ellen Winchester and Mrs. Hannah Bennett as a memorial to their son and brother, William Wirt Winchester.  Awarded each year to the graduate student in architecture whose academic performance has been consistently at the highest level, who has displayed the most promise and potential for a future professional role, and who has completed a piece of distinguished independent work.  This award provides an opportunity for study and travel outside the United States and is considered to be the School's most prestigious award.

Since 1965, the following students have been awarded the William Wirt Winchester Traveling Fellowship:

  • John I. Pearce and Alexander Purves, 1965
  • John Wood Galston, 1966
  • Henry John Gilbert Hawthorn, 1967
  • Robert Terry Renfro, 1968
  • Meinhardt J.D. Christiansen Jr, 1969
  • Roland F. Bedford, 1970
  • Ray Steven Oliver, 1971
  • Carison Wade, 1972
  • John Paul Chadwick Floyd, 1973
  • Hillary Ann Brown, 1974
  • James Howard Jorgenson, 1975
  • Stefani Danes Ledewitz, 1976
  • Kevin Lichten, 1977
  • Frederic MacN. Ball, 1978
  • Kevin Hart, 1979
  • Turan Duda, 1980
  • Brian E. Healy, 1981
  • John A. Boecker, 1982
  • Frank M. Lupo, 1983
  • Michael R. Davis, 1984
  • Robert L. Bostwick, 1985
  • John B. Tittmann, 1986
  • Douglas A. Garofalo, 1987
  • Alan W. Organschi, 1988
  • William Franklin Conway, 1989
  • Stephen Ellson Brockman, 1990
  • Sophie Harvey, 1991
  • Larry Cohen, 1992
  • Nora E. Demeter, 1993
  • Andrew David Reeder, 1994
  • Laura Y. King, 1995
  • Kumiko Inui, 1996
  • Leah S. Hall, 1997
  • Jennifer H. Bloom, 1998
  • Benjamin William de Rubertis, 1998
  • Jonathan David Bolch, 1999
  • Brian Papa, 2000
  • Robert T. Zirkle, 2001
  • Ameet N. Hiremath, 2002
  • Jonathan A. Toews, 2003
  • Katherine Elizabeth Davies, 2004
  • Ralph Colt Bagley IV, 2005
  • Christopher Ray Kitterman, 2006
  • Gregorio Santamaria Lubroth, 2007
  • Dana L. Getman, 2008
  • Parsa Khalili, 2009
  • Carlos Felix Raspall Galli, 2010
  • Daniel Gregory Markiewicz, 2011
  • Miroslava Brooks, 2012
  • Sara Francis Gill, 2013
  • Kathleen Bridget Stranix, 2014
  • Karolina Maria Czȩczek, 2015
  • Vittorio F. Lovato, 2016

 

Gertraud A. Wood Traveling Fund (1983)
Established by Gertraud A. Wood’s husband, Leonard Wood, as well as Mrs. Wood’s friends and associates. Mrs. Wood was the administrative assistant to three deans of the School of Architecture from 1967 through 1981. Awarded each year to an outstanding second-year student in the first professional degree program on financial aid for travel outside of the United States.

The following students have been awarded the Gertraud A. Wood Traveling Fellowship:

  • Michael Davis, 1983
  • Chariss McAfee, 1984
  • Margaret Virginia Chapman, 1985
  • Jennifer Tate, 1986
  • Camilo Alberto Gonzalez, 1987
  • Stephen Donald Luoni, 1988
  • Frieda Margarite Menzer, 1989
  • Lisa Joyce Quatrale, 1990
  • Robert Schultz, 1991
  • Gitta Robinson, 1992
  • John Bertram, 1993
  • Michael Benjamin Levy, 1994
  • Steven Andrew Roberts, 1995
  • Victor Agran, 1996
  • Dean Sakamoto, 1997
  • Kara J. Bartelt, 1998
  • Cara M. Cragan, 1999
  • Katharine Stevens, 2000
  • Victoria Partridge, 2001
  • Jonathan Toews, 2002
  • Elicia Keebler, 2003
  • Jonah C. Gamblin, 2004
  • Frederick Scharmen, 2005
  • Elisa S.Y. Lui, 2006
  • Maria Claudia Melniciuc, 2007
  • Garrett Thomas Omoto, 2007
  • Catherine E. Anderson, 2008
  • Matthew A. Roman, 2008
  • Andrew Ashey, 2009
  • Matthew Aaron Zych, 2010
  • Miroslava Brooks, 2011
  • Christine Argyros, 2012
  • Robert Cannavino, 2013
  • Belinda Lee, 2014
  • Anne Wing Yan Ma, 2015
  • Margaret Jau-ming Tsang, 2016

 

George Nelson Scholarship (1988)
Established in honor of George Nelson (B.A. 1928, B.F.A. in architecture 1931), architect, product designer, and writer, by Herman Miller, Inc., and Mrs. George Nelson. Awarded each year through a competitive application process to a second-year student in the first professional degree program for support for an independent course of study. Recipients demonstrate skill as a designer, interest in critical thought, and the ability to express ideas in written and verbal form.  

The following students have been awarded the George Nelson Scholarship:

  • William Vahan Fereshetian, 1989
  • Erika Gabrielle Belsey, 1990
  • Maitland Jones III, 1991
  • Scott John Specht, 1992
  • Sergey Olhovsky, 1993
  • Andrew Jesse McCune, 1994
  • Courtney Elizabeth Miller, 1995
  • Bertha A. Olmos, 1996
  • Emily Sheya Kovner, 1997
  • Bruce David Kinlin, 1998
  • Samer M. Bitar, 1999
  • Paul Arougheti, 2000
  • Noah K. Biklen, 2001
  • Andrew F. Davis and Francine Hsu, 2002
  • Christopher Harrison Cayten, 2003
  • Ralph Colt Bagley IV, 2004
  • Michele Naomi Darling, 2005
  • Brook Giles Denison, 2006
  • Garret James Gantner, 2007
  • John C. Brough, 2008
  • Parsa Khalili, 2008
  • Aiden Doyle, 2009
  • Palmyra Geraki, 2009
  • Marija Brdarski, 2010
  • Emmett Zeifman, 2010
  • Can Vu Bui, 2011
  • Thomas Matthew Rolles Fryer, 2011
  • Gary Leggett, 2012
  • Ivan Farr, 2013
  • John Blakely Wolfe, 2014
  • Andrew John Sternad, 2015
  • Cathryn Garcia-Menocal, 2016
  • Ian Cameron Donaldson, 2017

 

David M. Schwarz Architects Good Times Award(2000)
Established by David Schwarz (M.Arch. 1974).  Awarded to provide a graduating student with a fellowship to travel in Europe.

 The following students have been awarded the David M. Schwarz/Architectural Services Good Times Award:

  • Benjamin Bischoff, 2000
  • Mark Gage, 2001
  • Victoria Partridge, 2002
  • Hanson Liu, 2003
  • Gregory Walter Sobotka, 2004
  • Christopher Yost, 2005
  • Frederick Scharmen, 2006
  • Sallie Rebecca Hambright, 2007
  • Santiago del Hierro Kennedy, 2008
  • Isaiah King, 2009
  • Eliza Weyland Higgins, 2010
  • Jonah Asher Rowen, 2011
  • Amy DeDonato, 2012
  • Manuel Teodoro Quintana, 2013
  • William James Sheridan, 2014
  • Belinda Lee, 2015
  • Winny Windasari Tan, 2016

 

Medals and Prizes

American Institute of Architects Henry Adams Medal (1914)
Awarded to the graduating student with the highest academic ranking in the first professional degree program.  

  • Sarah Anne Rubinstein, 2004
  • Emily Alice Atwood, 2005
  • George Benedict de Brigard, 2006
  • Weston W. Walker, 2007
  • Pierre A. Reynoldson, 2008
  • John Capen Brough III, 2009
  • Andreea Cojocaru, 2010
  • Mark Talbot, 2011
  • Greta Modesitt, 2012
  • Caitlin Morgan Gucker-Kanter, 2013
  • Robert Anthony Cannavino, 2014
  • Mahdi Sabbagh, 2015
  • Dorian Ascher Booth, 2016

 

American Institute of Architects Henry Adams Certificate (1914)
Awarded to the graduating student with the second-highest academic ranking in the first professional degree program.  

  • Abir Ahmad, 2004
  • Michael Alan Rey, 2005
  • Abigail Dunlop Ransmeier, 2006
  • Mathew Dryden Razook, 2007
  • Erica R. Schroeder, 2008
  • Mwangi Gathinji, 2009
  • Adam Joseph Tomski, 2010
  • Elizabeth Rose Haber, 2011
  • John Taylor Bachman, 2012
  • Amrita Jogesh Raja, 2013
  • Daniel Peter Jacobs, 2014
  • Sarah Elaine Smith, 2015
  • Justin David Oh, 2016

 

Alpha Rho Chi Medal (1914)
Awarded each year to that graduating student who has shown an ability for leadership, performed willing service for the school and department, and given promise of real professional merit through attitude and personality.

  • Kanu Kartik Agrawal, 2004
  • David Charles Hecht, 2005
  • Christopher E.M. Beardsley, 2006
  • James Michael Tate, 2007
  • Leo Rowling Stevens IV, 2008
  • Mwangi Gathinji, 2009
  • A. Talley Burns, 2010
  • Lis Cena, 2011
  • Vincent Calabro 2012
  • Amy Gayle Mielke 2013
  • Jessica Ann Varner, 2014
  • Raphael de la Fontaine, 2015
  • Daphne Binder, 2016

 

William Edward Parsons Memorial Medal (1941)
Established by Myra Louise Parsons as a memorial to her husband, William Edward Parsons (B.A. 1895, B.F.A. 1905), designer, architect, and city planner who, at the end of his career, established a program in city planning at the School. Presented each year to that member of the graduating class who has done distinctive work and demonstrated the greatest professional promise in the area of city planning.

  • Edward Emile Richardson, 2004
  • Aniket Arwind Shahane, 2005
  • Roy Foster Griffith, 2006
  • Jeffrey McBride, 2007
  • Michael Beaumont Crockett, 2008
  • Miriam Lynn Peterson, 2009
  • Brett Patrick Appel, 2010
  • Jacob Lawrence Dugopolski, 2011
  • Amir Shahroki, 2012
  • Owen Trowbridge Howlett, 2013
  • Craig Matthew Rosman, 2014
  • Jonathan Feng Sun, 2015
  • Andrew Sternard, 2016

 

The H.I. Feldman Prize (1955)
Established by Hyman I. Feldman (B.F.A. 1920). The Prize is awarded each year to the student who demonstrates the best solution to an architectural problem in an advanced studio, taking into consideration the practical, functional, and aesthetic requirements of that problem.

  • Christopher Allen Marcinkoski and Andrew Thomas Moddrell, 2004
  • Ralph Colt Bagley IV and Jonah C. Gamblin, 2005
  • Russell Jon Greenberg, 2006
  • Dana L. Getman, 2007
  • Dylan M. Sauer, 2008
  • Emily Arden Wells, 2009
  • Anne-Marie Paula Armstrong, 2010
  • Daniel Gregory Markiewicz, 2011
  • Ryan Welch, 2011
  • Amir Mikhaeil, 2012
  • Christina Argyros, 2013
  • Bryan Andrew Maddock, 2014
  • Kara Marie Biczykowski, 2015
  • Luke Anderson, 2016
  • Istvan van Vianen, Minquan Wang, 2017

 

Wendy Elizabeth Blanning Prize (1976)
Established by friends and family as a memorial to Wendy Elizabeth Blanning, class of 1978. Awarded each year to the student in the second year of the first professional degree program on financial aid who has shown the most promise of development in the profession.

  • Ralph Colt Bagley IV, 2004
  • Andrew Lyon, 2005
  • Michael Jejon Yeung, 2006
  • Nobuki Ogasahara, 2007
  • Cody W. Davis, 2008
  • Anne-Marie Armstrong, 2009
  • Jonah Asher Rowen, 2010
  • Amy Elizabeth DeDonato, 2011
  • Manuel Teodoro Quintana, 2012
  • Kathleen Stranix, 2013
  • Meghan Baker McAllister, 2014
  • John Walker Kleinschmidt, 2015
  • Tess Kathleen McNamara, 2016

 

Sonia Albert Schimberg Prize (1981)
Established as a memorial by the family of Sonia Schimberg (M.Arch. 1950). Awarded each year to a graduating woman student for outstanding academic performance.

  • Wendy Westfall, 1982
  • Patricia MacDougall, 1983
  • Marti Cowan, 1984
  • Chariss McAfee, 1985
  • Susan Baggs, 1986
  • Jennifer Tate, 1987
  • Jennifer Whitley Smith, 1988
  • Claire Weisz, 1989
  • Patricia Brett, 1990
  • Carrie Burke, 1991
  • Anne Corvi, 1992
  • Gitta Robinson, 1993
  • Eeva-Liisa Pelkonen, 1994
  • Dana Tang, 1995
  • Lee Shea, 1996
  • Stacie Wong, 1997
  • Elspeth Cowell, 1998
  • Celia Corkery, 1999
  • Meaghan Lloyd, 2000
  • Elizabeth Tilney, 2001
  • Stephanie Tuerk, 2002
  • Li-Yu Hsu, 2003
  • Valerie Anne Casey, 2004
  • Ashley McRainey Forde, 2005
  • Meaghan K. Smialowski, 2006
  • Federica Vannucchi, 2007
  • Kathleen L. John Adler, 2008
  • Olga Pantelidou, 2009
  • Hilary Zaic, 2010
  • Rachel Ching-Mei Hsu, 2011
  • Erin Colleen Dwyer, 2012
  • Jacqueline Ho, 2013
  • Brittany Lane Utting, 2014
  • Amy J. Su, 2015Sa
  • Samantha Leigh Jaff, 2016

 

Janet Cain Sielaff Alumni Award (1983)
Established by the Yale Architectural Alumni Association to honor Janet Sielaff, who, from 1976 until her death in 1983, served as the dean's assistant for alumni affairs. Awarded each year to that graduating student who most significantly contributed to, and fostered, school spirit.

  • Christopher Harrison Cayten, 2004
  • Daniel Adam Barber, 2005
  • Fred Gray Shealy, 2006
  • Elisa S.Y. Lui, 2007
  • Maria Claudia Melnicinc, 2008
  • Iben Andrea Falconer, 2009
  • David Bijan Sadighian, 2010
  • Emmett Zeifman, 2011
  • Shuo Zhai, 2012
  • Ryan Michael Salvatore, 2013
  • Alice Winn Tai, 2014
  • Maya Catherine Alexander, 2015
  • Ting Ting Pearl Ho, 2016

 

Moulton Andrus Award (1984)
Established by family members as a memorial to Moulton Andrus (B.A. 1962, M.Arch. 1966). Awarded each year to a graduating student who has achieved excellence in art and architecture.  

  • Kyle Stas Konis, 2004
  • Ceren Bige Bingol, 2005
  • Abigail Louise Coover, 2006
  • Seung Hwan Namgoong, 2007
  • Jeff L. Geldart, 2008
  • Seher Erdogan, 2009
  • Chat Travieso, 2010
  • Leticia Wouk Almino De Souza, 2011
  • Stephen Gage, 2012
  • Alexa Tsien-Shang, 2013
  • Constance Marie Vale, 2014
  • John Blakely Wolfe, 2015
  • Boris Morin-Defoy, 2016

 

The Drawing Prize (1985)
Awarded each year to the graduating student who has excelled at drawing as part of the design process, is articulate with pencil, and shows architectural ideas with a strong personal graphic style of presentation.

  • Patrick William Giannini, 2004
  • Brent Allen Buck, 2005
  • Nicole Lambrou, 2006
  • Clinton Prior, 2007
  • Brent C. Martin, 2008
  • Shane B. Neufeld, 2009
  • Aurora Virginia Farewell, 2010
  • Mark Allen Gettys, 2011g
  • Cotton Estes, 2012
  • Lang Wang, 2013
  • Eleanor Kate Measham, 2014
  • Dionysus Roy Cho, 2015
  • Anne Wing Yan Ma, 2016

 

Gene Lewis Book Prize (1986)
Awarded each year to a graduating student who has shown promise for excellence in residential architecture. 

  • Erin Carraher, 2004
  • Noah Riley, 2005
  • Scott Baltimore, 2006
  • Brook Giles Denison, 2007
  • Michael T. Krop, 2008
  • Felicia Gabrielle Martin, 2009
  • Helen Brown, 2010
  • Vivian Shing-Wei Hsu, 2011
  • Ashley Ozburn,  Ian Starling, 2012
  • Christopher Parkinson, 2013
  • Thomas Michael Medek, 2014
  • Olen Snow Milholland, 2015
  • Andrew Eric Dadds, 2016

 

David Taylor Memorial Prize (1996)
Established as a memorial to David Taylor, a student of the School from 1992 through 1994, who was stricken with an illness that took his life in 1995, to honor David's strong interest in architectural criticism and his commitment to the pursuit of excellence in residential architecture.  Awarded each year to a graduating student. 

  • Gretchen B. Stoecker, 2004
  • Guvenc Ozel, 2005
  • Sara K. Stevens, 2006
  • Gary Britt Eversole, 2007
  • Nicholas W. McDermott, 2008
  • Alexander Maymind, 2009
  • Aidan Joseph Doyle, 2010
  • Emma Jane Bloomfield, 2011
  • Matthew Gin, David Sheerin, 2012
  • Aaron Michael Dresben, 2013
  • Ayeza Rahat Qureshi, 2014
  • Eric Wycoff Rogers, 2015
  • Shivani Shedde, 2016

 

Internships

Takenaka Corporation Summer Internship (1987)
The Takenaka Corporation, one of Japan's leading full-service architecture and construction companies offers a three month summer internship in the Architectural Design section of its Osaka office. A monthly stipend is provided for the duration as well as round-trip airfare.  

  • Ashley McRainey Forde, 2004
  • Andrei S. Harwell, 2005
  • Marc Charles Guberman, 2006
  • Carlos Felix Raspall Galli, 2009
  • Brian Oliver Butterfield, 2010
  • Dawood Farid Royben, 2011
  • Edward Hsu, 2012
  • Bryan Maddock, 2013
  • Phillip Josh Takeshi Nakamura, 2014
  • Ling Jun Chen, 2015
  • Heung-Sum Cecilia Hui, 2016

 

David M. Schwarz Architects Internship and Traveling Fellowship (2000)
Established by David Schwarz (M.Arch. 1974). Provides a non-graduating student with a summer internship and a traveling fellowship.  

  • Christopher Pizzi, 2000
  • Jason Balecha, 2001
  • Robert McClure, 2002
  • DaeWha Kang, 2003
  • Emily Alice Atwood, 2004
  • Marisa Jocelyn Kurtzman, 2005
  • Geoffrey Lawson, 2006
  • Alexandra McCallum Burr, 2007
  • Amy Shu Chang, 2008
  • Carmel Bonfigli, 2009
  • Mark Talbot, 2010
  • Ashley Lauren Ozburn, 2011
  • Amy Elizabeth Kessler, 2012
  • Evan Wiskup, 2013
  • Meghan Lewis, 2014
  • Seyedeh Kiana Hosseini, 2015
  • Rashid Muydinov, 2016

 

Scholarships

For a list of the most recent recipients of the School's honarary Scholarships, refer to awards